Vyhledávání
Kontakt

Dovolená na Pálavě

dovolena-palava@email.cz


Mikulov

Mikulov je město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, vystavěno ve členitém terénu na jižním okraji Pavlovských vrchů. Datem vzniku Mikulova považujeme 12. století, kdy zde byla založena trhová osada. Od roku 1410 se už jedná o město. 
 

Zámek Mikulov

Barokní Mikulovský zámek stojí na skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch. Tato dominanta města byla zprvu románský hrad, na postupnou přestavbu na zámek došlo až od 13. století. Hrad, a později tedy zámek, několikrát vyhořel. Poslední požár vznikl z dosud nejasných důvodu ke konci 2. světové války. Na jeho obnovu byl založen Spolek pro obnovu mikulovského zámku. Dnešní podobě vděčíme brněnskému architektovi Otakaru Oplatkovi. V současné době zámek spravuje regionální muzeum v Mikulově. 
 

Od gotiky po empír

Nejhmotnější a nejzajmavětší exponáty najdete právě v této expozici muzea: Vývoj životního stylu od gotiky po začátek 19. století. Můžete si tak připomenout přestavbu hradu na zámek s kardinálem Františkem Dietrichsteinem, časté návštevy Marie Terezie a pobyt Napoelona Bonaparte. 
 

Galerie Dietrichsteinů 

V galerii naleznete portréty majorátních pánů a jejich děti. Velkou zajmavostí této expozice je i ženské renesanční roucho. Jedná se o velmi zachovalý oděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové. 
 
 

Touha a důstojnost

Díky této expozici můžete nakouknout do osobního života rodiny Dietrichsteinů. Poznat jaké měla rodina záliby, vášně, nebo i jejich odborné zájmy a tužby. Velká část dochovalých sbírek dokazuje, jak byl rod Dietrichsteinů velice vzdělaný a patřil ke kultivované aristokratické společnosti. 
 
 

Zámecká knihovna 

Knihovna nepodlehla požáru, který na zámku v roce 1945 byl, proto až na menší úpravy můžete vidět knihovnu v původním stavu. Je zde uloženo až 11 000 svazků knih, které sloužily rodině Dietrichsteinů ke studiu i krácení dlouhých chvil. 
 
 

Sklepení s obřím sudem

Tento obří sud si nechal postavit majitel mikulovského panství Maxmilián z Dietrichsteina. Ukládal v něm víno od poddaných jako daň za pronájem jeho vinic. Sud je dlouhý 6,2 metrů, váží 26,1 tun a vešlo se do něho 1736 věder a 9 mázů což představuje téměř 100 000 litrů. 
 
 

Zámecká zahrada

Pro rod Dietrichsteinů byla zahrada stejně důležitá jako interier, proto se o ní s láskou starali. V letních měsících můžete využít pro prohlídku i komentovanou prohlídku.
 
 

Římané a Germáni v kraji pod Pálavou

Naleznete zde archeologické nálezy z dob Římanů a Germánů. 

 

Víno napříč staletími

Expozice má krásně a bohatě zpracované exponáty a provede vás románským sklepem, i renesančním labyrintem, vše doprovázené obrazovými informacemi. 

Otevírací doba 

 Měsíc  Den  Čas
duben, říjen,listopad pátek- neděle 9 - 16 hodin
květen, červen, září úterý - neděle 9 - 17 hodin
červenec, srpen  pondělí - neděle 9 - 18 hodin

 

Vstupné 

Zámek Mikulov 
Prohlídkové trasy  Vstupné [Kč]
Dospělý Snížené Rodinné
Od gotiky po empír 180 90 400
Galerie Dietrichsteinů 180 90 400
Touha a důstojnost 120 60 300
Zámecká knihovna  120 60 300
Sklepení s obřím sudem 120 60 300
Zámecká zahrada 120 60 300
Římané a germáni v kraji pod Pálavou 120 60 300
Víno napříč staletími 120 60 300

 

Nárok na snížené vstupné mají děti 7 - 15 let, studenti, důchodci, držitelé karet ISIC, ITIC, IYTIC a osoby ZTP 

Rodinné vstupné se vztahuje na 2 dospělé + 1 - 4 děti

Zdarma mohou na prohlídku děti do 6 let, členové Asociace muzeí a galerií ČR, Rady galerií ČR, Zväzu múzeí na Slovensku a ICOMOS 

 

Aktualizováno k 17.1.2024

Zřícenina Kozí hrádek 

Tato dělostřelecká věž, byla vybudována v 15. století zdůvodu obrany schopnosti Mikulova. Diky této dvoupatrové dělostřecké věži na Kozím vrchu nemohl nepřítel tento vrch obsadit a ostřelovat Mikulov. Šlo tedy o prevenci proti napadení města. Hrádek je zpřístupněn veřejnosti. 

Svatý kopeček

Sem doporučujeme zavítat každému, kdo se chce podívat do Mikulova. Svatý kopeček se tyčí na jednom z Pavlovských vrchů. Na samém vrchu se nachází kaple svatého Štěpána vystavěná Františkem z Dietrichteina jako poděkování za ochranu města před morovou epidemií. Výšlap je poněkud náročnější, ale odměníte se krásným výhledem.